Protože jsem si už dávno chtěl skočit z letadla s padákem a tandemový seskok jsem nechtěl, rozhodl jsem se udělat si základní parašutistický výcvik a skočit sám.
A co že to vůbec obnáší?
Toto jsou informace, které má na stránkách
Letiště JH:
Paraodbor pořádá pro zájemce z řad široké veřejnosti základní výcvik v seskoku padákem. V průběhu 11 hodin výcviku se zájemci naučí na výcvikových zařízeních ovládat padák, řešit mimořádné situace a zásady opuštění letounu. Vlastní seskok se provádí z výšky 1 000 – 1 200 m nad zemí. Padák se otevírá automaticky výtažným lanem zakotveným v letounu. Absolvent má v přilbě přijímač, kterým může instruktor ze země pomáhat v řízení padáku.
Cena kurzu s jedním seskokem je 2 500 Kč + cca 500 Kč (lékařská prohlídka-nutná u určeného leteckého lékaře, seznam oprávněných lékařů – www.caa.cz/file/6552). Seskok mohou absolvovat žadatelé od 15 let se souhlasem rodičů. Horní věková hranice je omezena pouze zdravotním stavem. Seskoky se provádí na padáku typu křídlo.
Po přečtení informací o základním výcviku kontaktuji odpovědnou osobu a domlouváme se na termínu výcviku. Výcvik v podstatě může začít hned a nezbývá tedy už nic jiného, než se rozhodnout. ANO, jdu do toho!
A tak se jedno odpoledne scházíme na letišti, kde se nás ujímá zkušený instruktor Jirka. Jsme tu pouze dva, já a osmnáctiletá Anička a po vzájemném se představení hned začínáme s teorií. Jirka nám popisuje fungování padáku typu křídlo, jeho vlastnosti, dopřednou a sestupovou rychlost, ovládání, složení padákového kompletu apod.
Informací je to spousta, ale je důležité si je pamatovat, protože se nám ve vzduchu můžou hodit. Po cca dvou hodinách končíme a domlouváme další termín.
Tam už se nás ujímá další zkušená instruktorka – Vlaďka a přecházíme i k praktické stránce. Skáčeme z výcvikového trenažéru (ocelové schůdky) na zem a nacvičujeme pád do parakotoulu. No, někomu to jde hůře, někomu lépe. Zkoušíme to několikrát, protože i tohle se nám může hodit. Přistání na záložním padáku prý bývá tvrdé. Tak snad ho nikdy nebudeme potřebovat.
Jako další nás čeká oblečení se do padákového postroje s padákem na zádech a pověšení na trenažér. Tady budeme nacvičovat odhození hlavního padáku v krizové situaci a otevření padáku záložního.
Oblékám se tedy do postroje, Vlaďka mě upevňuje na trenažér a vytahuje nahoru. Chvilka teorie, povídá nám, co se musí a nesmí a pak už to zkouším. Je potřeba v krátkém sledu zatáhnout nejprve za uvolňovač hlavního padáku a následně za vytahovač padáku záložního. Zkouším to tedy a následuje krátký pád. I ten stačí, aby to se mnou řádně škublo.

Parašutistický trenažér
Po absolvování jedenácti hodin teorie a praktických nácviků je nutné absolvovat test. Ten absolvujeme a tak už nám nic nebrání zúčastnit se seskoků. Ty jsou bohužel naplánovány na 15.6., kdy Anička nemůže. Mrzí mě, že nebudeme skákat spolu, ale co se dá dělat.
Safari road trip, návrat domů |
Seskoky - skok z letadla